Dwujęzyczność-Wielokulturowość-Przyszłość!!!
Dwujęzyczne Szkoły Podstawowe z Oddziałami Przedszkolnymi Smart School w Zamościu, Warszawie i Łodzi oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dwujęzyczności „Bilinguis” to organizatorzy II Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Dwujęzycznych pod hasłem: „Nauczanie Dwujęzyczne Szansą dla Nowoczesnej Edukacji”, który odbył się w dniach 21-22 kwietnia 2016 r. w Hotelu Mela Verde koło Warszawy.
W dwudniowym spotkaniu udział wzięło ponad 100 uczestników reprezentujących blisko 50 szkół dwujęzycznych z różnych miast Polski (Warszawa, Kraków, Białystok, Łódź, Opole, Wrocław, Gdańsk, Sopot, Poznań, Lublin …). Zjazd został objęty patronatem przez Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz Ogólnopolski Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci”.
Konferencja zorganizowana pierwszego dnia Zjazdu miała na celu popularyzację idei nauczania dwujęzycznego. Poprzez zebranie grona dyrektorów i nauczycieli szkół dwujęzycznych z terenu całej Polski, dyrektorów szkół chętnych do tworzenia oddziałów dwujęzycznych oraz zaproszenie do prelekcji pracowników naukowych ściśle związanych z zagadnieniem dwujęzyczności, organizatorom udało się zwrócić uwagę na konieczność dostosowania systemu polskiej edukacji do potrzeb i oczekiwań uczniów egzystujących w ciągle zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.
Drugi dzień Zjazdu był ukierunkowany na doskonalenie warsztatu pracy uczestników w aspekcie edukacji dwujęzycznej. Renomowane warszawskie placówki dwujęzyczne – Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School, Zespół Szkół Nr 67 im. Narcyzy Żmichowskiej oraz XLVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego – otworzyły szeroko swoje drzwi dla gości, dając uczestnikom możliwość obserwacji lekcji prowadzonych dwujęzycznie oraz prowadząc warsztaty dla nauczycieli dwujęzycznych.
Organizatorzy, mając na uwadze ogromne zainteresowanie dwujęzyczną edukacją w polskiej szkole- odzwierciedloną chociażby w ilości uczestników Zjazdu, już zapowiadają kolejną, już III edycję – tym razem w nowopowstającej Dwujęzycznej placówce Smart School w Łodzi.
Dwujęzyczność w Polsce
Kierunek – Wspólny Model
Warszawa, 09-10 lutego 2017
Edukacja Dwujęzyczna w Polsce – wsparcie nauczycieli kluczem do sukcesu
Warszawa, 18 października 2021
Dnia 18 października 2021 roku na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego odbył się IV Ogólnopolski Zjazd Szkół i Przedszkoli Dwujęzycznych pod tytułem „Edukacja dwujęzyczna w Polsce – wsparcie nauczycieli kluczem do sukcesu”. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Wydział Pedagogiczny UW oraz Instytut Francuski.
Spotkanie miało na celu popularyzację idei nauczania dwujęzycznego w Polsce. Poprzez zebranie grona dyrektorów i nauczycieli szkół dwujęzycznych oraz zaproszenie do prelekcji pracowników naukowych ściśle związanych z zagadnieniem dwujęzyczności i praktyków na co dzień wdrażających edukację dwujęzyczną w pracy z uczniami organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na potrzebę szeroko pojętego wsparcia nauczycieli dwujęzycznych oraz dostosowania systemu polskiej edukacji do potrzeb i oczekiwań uczniów egzystujących w ciągle zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.
W części dyskusyjnej spotkania uczestnicy odnieśli się do bieżącej sytuacji formalno-prawnej dot. edukacji dwujęzycznej w Polsce. Przygotowany został również list otwarty skierowany do Pana Ministra MEiN, w którym zwracamy uwagę na kwestie najbardziej nas nurtujące i wymagające reakcji. Treść listu zamieszczamy w załączniku.
Prezentacje prelegentów IV Ogólnopolskiego Zjazdu Przedszkoli i Szkół Dwujęzycznych:
Bilingual_teachers_headmasters- K. Brzosko-Barratt
Bilinguis- prezentacja
Świętokrzyskie dwujęzyczne – ŚCDN
LIT4CLIL – dwujezyczność w szkołach – Smart School i SP11
TIK w CLIL
list otwarty do MEiN po IV Zjeździe Bilinguis
odpowiedź MEiN na list otwarty po IV zjeździe Bilinguis
V Zjazd Szkół Dwujęzycznych
Warszawa, 2 czerwca, 2023
Dnia Dnia 2 czerwca 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – siedzibie Wszechnicy Polskiej Akademii Nauk Stosowanych odbył się V Ogólnopolski Zjazd Szkół Dwujęzycznych pod tytułem „Edukacja dwujęzyczna w Polsce – nowe szanse i wyzwania”. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych, Dwujęzyczne Szkoły Podstawowe Gaudeamus w Warszawie oraz Instytut Francuski działający przy Ambasadzie Francji w Polsce. Na 8 piętrze Pałacu Kultury i Nauki spotkało się ponad 60 entuzjastów edukacji dwujęzycznej reprezentujących 31 szkół dwujęzycznych z całego kraju. Dzięki zaproszonym prelegentom poznaliśmy bliżej wyjątkowy system immersji w Quebecu, rozmawialiśmy o zagrożeniach związanych z maturą dwujęzyczną, oswoiliśmy się z IB oraz wysłuchaliśmy proponowanych form wsparcia edukacji dwujęzycznej przez ambasady i inne instytucje. Panele dyskusyjne w gronie dyrektorów i nauczycieli dwujęzycznych były dopełnieniem spotkania i przyniosły mnóstwo inspiracji oraz pomysłów! Tegoroczne spotkanie było wyjątkową przestrzenią wymiany doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów z praktykami dwujęzyczności z całego kraju. Było to unikalne w skali Polski spotkanie entuzjastów tej nowoczesnej i przełomowej formy kształcenia, jaką jest nauczanie dwujęzyczne. Było merytoryczne, praktycznie, sympatycznie i twórczo!
Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia:
Link do programu – https://bit.ly/VOgolnopolskiZjazdSzkolDwujezycznych
Zapraszamy do uczestnictwa w naszych inicjatywach – działajmy wspólnie dla rozwoju edukacji dwujęzycznej w Polsce!